PROJEKT „SENIOŘI POZNÁVAJÍ KRÁSY EUREGIA EGRENSIS“ ÚSPĚŠNĚ POKRAČUJE

Již jsme Vás nedávno informovali, že Domov pro seniory a dům s pečovatelskou službou Mariánské Lázně, p. o. realizuje, ve spolupráci s bavorským partnerem Městem Hof (Hospitalstiftung Hof), přeshraniční projekt „Senioři poznávají krásy Euregia Egrensis“.

Během května navštívili senioři Waldhaus Mehlmeisel s oborami středoevropské zvěře, kde shlédli mimo jiné i krmení kočky divoké a rysa. Při cestě zpět navštívili i blízkou obec Nagel, která se zaměřuje na bylinky (zahrady, spolky, akce). V neděli 21. května se čeští senioři zúčastnili Německo-českého dne přátelství v Hofu. Město Hof po celém městě připravilo bohatý kulturně-společenský program. Úvodem navštívila skupina krásný rekreační areál přehrady Untreusee, víceúčelovou halu Freiheitshalle Hof, vlastivědné muzeum Museum Bayerisches Vogtland a centrum města. Pro české seniory bylo krásným překvapením, že si mohli zazpívat v centru Hofu s moravskou cimbálovkou. I v červnu jsme cestou autobusem opět obdivovali krásnou čistou a udržovanou bavorskou krajinu a malebné vesničky. Cílem byl nedaleký Waldsassen. Překrásná bazilika a klášterní knihovna vyrazí návštěvníkům dech. Jeptišky se dobře starají o celé opatství a pěkně jej rozvíjí. Při návštěvě Stiftlandmusea se všichni senioři rozradostnili a v myšlenkách vrátili do svého dětství a mládí. Z venku nenápadná budova uvnitř skrývá mnoho pokladů. Návštěvík získá nejen geografické a geologické informace o samotné oblasti Stiftland, ale zejména o tom, jak se zde žilo v minulosti. Návštěvník tak vidí překrásné expozice jak kdysi vypadal koloniál, krejčovská dílna, pekárna, ordinace zubaře, měšťanské i venkovské obydlí, škola apod. Závěrem skupina navštívila klášterní zahradu a velice zajímavý barokní kostel nedaleko Waldsassenu v části Kappl s nevšední výzdobou s vojáky Wehrmachtu z roku 1940. Celý projekt je velice pozitivně vnímán. Senioři jsou velice rádi, že mohou poznávat pestré bavorské příhraničí a prožít aktivní stáří.

Projekt je spolufinancován prostřednictvím programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014 – 2020 (Dispozičního fondu Euregia Egrensis).

Mgr. Richard Štěpánovský

projektový manažer

Tisková zpráva ke stažení

Celý článek